Oruç tutalım mı? Keto diyetindeki maddeler nelerdir? Kaç saat oruç tutmalıyız? İşte Keto diyetinde aralıklı oruç tutmanın yanı sıra nasıl başlayacağınız hakkında bilmeniz gereken her şey size göstereceğiz.
Eski zamanlarda sağlığı korumak ve verimli bir şekilde kilo vermek için kullanılan eski bir sır vardır. Bu sır, aralıklı oruç tutmaktır. Aralıklı orucun kapağını, aralıklı oruç tutmanın anlamını bizimle birlikte anlayalım.

Gününüzü oruç ve yemek yeme dönemlerine böldüğünüzde, buna neden eski bir sır dediğimizi bilmek istiyorsanız vücudunuzun kilo vermesine ve sağlığınızı iyileştirmesine yardımcı olan aralıklı oruç denir. Çünkü çağlar boyunca unutulmuş ve insanlar 40’ı araştırmayı bırakmışlar, ancak son on yılda araştırmacılar ve beslenme uzmanları bu konu ve insan vücuduna faydaları hakkında daha fazla yazmaya yeniden başladılar.

Bu konuya ilgili : Ketozise Nasıl Ulaşılır?

Aralıklı Oruç Tutmanın Faydaları

Etkili kilo kaybı, aynı zamanda tip 2 diyabete karşı bir önlem görevi görür, ancak gün içinde size daha fazla para ve efor kazandırır. Yemek ve yemek hazırlamaktan çok günlük aktivitelerinize odaklanmanıza yardımcı olur.

Kendimi Aç Bırakmam Gerekiyor Mu?!

Biliyoruz, şimdi düşünüyor olabilirsiniz, kendinizi aç bırakmanız gerektiğini söyleyebilir misiniz? Cevap “Kesinlikle hayır!”.

Aralıklı Oruç İle Açlık Arasındaki Fark

Açlık tamamen farklıdır. Vücudunuz zarar görene kadar yemek yememek istemezsiniz ve eğer birisi uzun süre acıkırsa bu ölüme yol açabilirken, aralıklı oruç, çok uzun süre değil, isteyerek yemeyi bırakmaktır. Sanki atıştırmayı bırakarak yeme alışkanlıklarınızı kontrol ediyor ve bütün gün yemek yemeniz kilo verme oranınızı artıracak gibi.

Bu konuya ilgili : Vücuduma Ne Olur?

Nasıl Çalışır?

Aralıklı oruç genellikle ruhsal veya sağlık nedenleriyle yapılır. Doğru yapılırsa herhangi bir zarara neden olmaz ve elbette ölüme neden olmaz. Aralıklı oruç tutmaya başlarsanız, bu saatler, bir gün veya hatta bir hafta sürebilir, ancak bu durumda tıbbi gözetim altında olması gerekir.

Yemeklerin mevcut ve kolay olduğunu, yememek sizin seçiminiz olmalısınız. Yemekler önünüzde olacağını unutmayın ve onları yemek ya da yememek kararınıza göre başlatabilir veya durdurabilirsiniz. 10 ila 16 saat gibi uzun saatler boyunca yemeyi bırakmak, aralıklı oruç olarak kabul edilebilir, örneğin 10 saat uyumak gibi katlanmış bir uykuda uyuyorsanız buna aralıklı oruç denir. Ayrıca sabah 8’de kahvaltı yaparsanız ve akşam 8’den önce yemek yemiyorsanız buna oruç da denir.

Keto diyetinde oruç tutmak, özellikle bir stabilite düzeyine ulaşırsanız ve tek başına Keto diyetinin sonuçlarını görmezseniz inanılmaz derecede faydalı olabilir.

Zorunlu olmamakla birlikte, Keto diyetinde aralıklı oruç tutmak diyetinizin faydalarını bir sonraki seviyeye taşıyabilir ve yardımcı olabilir. Sağlığınızı iyileştirmenin, vücudunuzun glikojen depolarını daha hızlı yakmasına yardımcı olarak ketozu hızlandırdığına ve daha hızlı sonuçlar için yan etkilerin tedavi edilmesine yardımcı olduğuna inanılır Keto gribinin belirtileri .

Artık düzgün bir şekilde Keto başlatmanın zamanı geldi. Karbonhidratları azaltmaya, yağ alımını artırmaya ve her gün belirli bir zaman diliminde yiyecek tüketimini kısıtlamaya ek olarak, sulu kalmaya devam ettiğinizden ve egzersiz kalçalarınızı planladığınızdan emin olmalısınız ve egzersiz yaparken oruç tutmayı planlamak, vücudunuzu dinlemek ve stresten kaçınmak önemlidir.

Sonuç

Aralıklı orucu, kolayca kilo vermek için kullanabileceğiniz bir rutin olarak yapılır. Kilo vermenin ana fikri, günlük gereksinimlerinize devam etmenize yardımcı olacak enerji üretmek için vücudun içinde depolanan yağları yakmasına izin vermektir. Normalde yemek yediğinizde, vücut bu enerjiyi üretmek için gelen karbonhidratları tüketir, depolanan yağları tüketmez. Bu karbonhidratları yiyor olsanız bile, vücudunuzun daha fazla depolamasına yardımcı olursunuz. Oruç tutmaktan daha fazla kilo almanıza neden olan yağlardan, vücudunuzu kendi yağlarını yakarak yemeye bırakırsınız.