Ketojenik Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Keto Kılavuzu Çok Önemlidir.

Ketojenik Rehberi

Burada Keto diyetin ne olduğunu, nasıl başlayacağımız, Keto diyeti ile nasıl kilo vereceğimiz ve nasıl iyi sonuçlar alacağımızı öğreneceğiz. Keto diyeti ilk duyduğunuzda kafanızda bir çok işaret soru çıkmıştır, mesela Keto diyeti nedir? Bu diyet herkese uygun mu yoksa sadece belirli bir grup için yapılır? Kilo vermek için ne yemeliyiz ve Keto diyetini bozmamak için ne yememeliyiz? Çeşitli sağlıklı Keto yemekleri, ile zevk alın, Keto yemek tariflerinde az karbonhidrat içerdiği ile ünlüdür, bunun için Keto yemekleri vücudumuza hafif gelir. Ek olarak, Ketojenik diyetinde Keto tatlı tarifleri ve 21 günlük basit başlangıç programı vardır. Yani kısaca Ketojenik diyeti hakkında bütün sorularınızın cevaplarını bulacaksınız ve size Ketojenik diyeti yaparken Ketojenik rehberi olarak önemli tavsiyeler ve uyarılar anlatacağız!!

Keto Diyeti Nedir?

Keto, enerji olarak kullanılmak üzere vücudun karaciğerde ürettiği ketonlar, düşük karbonhidrat diyeti olarak bilinir. Keto diyeti, düşük karbonhidrat diyeti, düşük karbonhidrat yüksek yağ (LCHF) diyeti gibi farklı şekillerde isimlendirilir. Karbonhidrat ile zengin bir yemek yediğimizde, vücudumuz glikoz ve insülin üretmektedir. 

  • Glikoz vücudumuzun enerji olarak dönüştürmesi ve kullanması en kolay olan moleküldür. O yüzden vücuttaki diğer bütün enerji kaynakları arasından glikoz seçilmektedir. 
  • İnsülin kan dolaşımınızdaki glikozu vücuda dağıtarak işlemek için üretilir.

Glikoz temel enerji olarak kullanıldığından yağlarınıza ihtiyaç duyulmaz ve bu nedenle vücudumuzda depolanır. Genellikle yüksek karbonhidrat içeren diyette, vücut, glikozu ana enerji kaynağı olarak kullanır. Karbonhidrat miktarini/alımını azaltarak vücut ketozis olarak bilinen bir duruma indüklenir. Ketozis vücudun gıda alımı düşük olduğunda hayatta kalmamıza yardımcı olmak için başlayan doğal bir işlemdir. Bu durumda, karaciğerdeki yağların parçalanmasından elde edilen ketonlar üretilir. Uygun şekilde uygulanan bir Keto diyetinin son amacı, vücudumuzu bu metabolik duruma zorlamaktır. Bu kalori grevi ile değil, karbonhidrat grevi ile yapılmaktadır. Vücudumuz içine alınan şeylere inanılmaz derecede uyum sağlar. Çok fazla yağ alıp karbonhidrat yediğinizde, ketonları ana enerji kaynağı olarak yakmaya başlar. Optimal keton seviyesi daha fazla sağlık, kilo kaybı, fiziksel ve zihinsel performansta fayda sunar.

Keto’yu 30 gün öğün planı yaparak basit ve kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Öğün planları, alışveriş listeleri, ve çok daha fazlasını bizimle Keto akademi programı ile alabilirsiniz.

Belirli bir şey mi arıyorsunuz?

Keto Diyetinde Ne Yersiniz?

Ketozise ulaşmanın en önemli koşulu, karbonhidrat tüketimini durdurmaktır. Ne kadar az karbonhidrat alırsanız, ketozis o kadar hızlı başlar. Keto diyetinde ne yiyeceğiniz hakkında daha fazla okuyun.

Ketojenik Diyetin Faydaları

Keto diyeti pek çok faydası vardır. Kilo kaybı, enerji artması ve terapötik tıbbi uygulamalar gibi Ketojenik diyetinin faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar hakkında daha fazla okuyun.

Başlamak

Başlamak çok kolaydır : Sadece harekete geçin! Başlamadan önce mutfağı düzenlemek ve yeni malzemeler eklemek iyi bir fikir olabilir. İyi bir başlangıç için size yaralayacak tavsiyeler getirdik. Bu tavsiyeler hakkında daha fazla okuyun.

Ketozise Nasıl Ulaşılır?

Ketosis diyeti uygularken bedeniniz bir an önce ketosis moduna geçmesi şart olmasa da pek çok insan için bu önemli bir kilometre taşı sayılıyor. Ketosis diyetine nasıl ulaşacağınız hakkında daha fazla öğrenin.

Ketozis’te Olduğunuzu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Ketozis moduna hızlı girebilmesi için yapılan pek çok hile vardır, fakat onlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ketozis moduna nasıl gireceğinizi hakkında için daha fazla okuyun.

Keto Diyeti ve Makroları

Makro kelimesi macronutrients ingilizce kelimesinden gelmiştir. Vücudumuzun büyük miktarda ihtiyaç duyduğu besinler makro besinlerdir. Makro besinler hakkında daha fazla okuyun.

Ketojenik Diyetin Çeşitleri

Birçok insan kas geliştirmek için karbonhidrat gerekip gerekmediğini soruyor. Ketojenik diyetin çeşitleri ilgili daha fazla okuyun.

Fiziksel Performans

İnsanlar genellikle bir Keto diyetinde performansın etkilendiğini iddia ederler, ancak bu doğru değildir. Keto diyetinin fiziksel perfomansa olan etkisini öğrenmek için daha fazla okuyun.

Keto Diyetin Zararları

Keton üretimi vücutta çok yüksek olabilir mi? Evet, buna ketoasidoz denir. Keto diyetin zararları hakkında daha fazla okuyun.   

Vücuduma Ne Olur?

Vücudunuz karbonhidratları parçalayıp enerji olarak kullanmak için basit bir rutine alışmıştı. Keto diyetinde vücudunuzun durumu hakkında daha fazla okuyun.

Ketojenik Diyet Gribi

Keto gribi, yeni başlayanlar için çok yaygın görülen bir deneyimdir ama genellikle birkaç gün sonra etkisi kaybolur. Keto gribi hakkında daha fazla okuyun.

ketojenik Diyet Yan Etkileri

Ketojenik diyet yan etkileri, insanlar keto’ya ilk başladıklarında, benim karşılaştığım en yaygın birkaç yan etki var. Yan etkilerinin ne olduğunu öğrenmek için daha fazla okuyun.

Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler

Bu yan etkiler, daha az yaygın görülen problemlerden bazılarıdır. Yan etkilerinin ne olduğunu öğrenmek için daha fazla okuyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu Keto kılavuzda ele alınmayan problemler ve konular olabilir. Keto diyeti nedir? Gibi diğer sıkça sorulan sorular hakkında daha fazla öğrenin.

Hızlı Öğünler ve Tavsiyeler

Genel olarak, yüksek miktarda yağ, orta derecede protein ve düşük miktarda karbonhidrat tüketmeniz sağlığınızda büyük bir etkiye neden olabilir. Bu tavsiyeler hakkında daha fazla okuyun.

Para ve Bütçeleme Tasarrufu

İnsanların yaygın olarak yanılgıya düştüğü bir konu vardır. Keto diyeti yaparken para tasarrufu ve bütçeleme ilgili daha fazla bilgi okuyun.