Bu yan etkiler, daha az yaygın görülen problemlerden bazılarıdır, Bu problemlerin çoğu hidrasyon ve mikro besin eksikliğinden kaynaklanır. Bol su içtiğinizden ve elektrolit alımınızın yeterli olduğundan emin olun.

Ketojenik Diyet Az Görülen Yan Etkileri

Ketojenik Diyet Emzirme

ketojenik diyet emzirme Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler ketojenik diyet emzirme ketorejim 01

Keto diyetinde emzirme konusunda karşılaştırılmış ve karma çalışmalar vardır ama şu anda iyi bir araştırma yapılmamıştır. Şu anda emzirme döneminde Ketojenik diyet yapmanın sağlıklı olduğu anlaşılıyor.

Vücudun süt üretmesine yardımcı olmak için emzirme döneminde meyvelerden 30-50 gr ekstra karbonhidrat alınması önerilir. Ayrıca ilave karbonhidrat tüketmeniz gerekebilir.

Spesifik olarak, süt üretimine yardımcı olmak için 300-500 kalori ekstra yağ değerindedir.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler Sac  do ku lmesi ketorejim

Eğer Ketojenik diyete başladığınız ilk beş ayda saç dökülmesi yaşıyorsanız büyük olasılıkla geçicidir. Bu dönemde multivitamin alabilirsiniz ve normalde yaptığınız şeyleri yapabilirsiniz.

Kolesterol Yükselmesi

Kolesterol yükselmesi Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler Kolesterol yu kselmesi keotrejim

Keto diyetin yan etkileri, genelde bu iyi bir şeydir. Çoğu çalışma, Ketojenik diyetin kolesterol yükselmesine neden olduğuna işaret eder.

Yüksek kolesterol genellikle HDL (iyi kolesterol) artışından kaynaklanır. Bu da kalp hastalığı riskinizi azaltır. Trigliserid sayısının arttığını görebilirsiniz ama kilo veren insanlarda çok yaygın görülür. Bu artışlar, kilo kaybı normalleştikçe azalır.

Bunların yanı sıra, bazı insanlarda LDL kolesterolün yükseldiği görülür. Bu yükselişleri test etmek zor olsa da genellikle iyidirler. LDL kolesterolün tehlikeleri, Keto’da çok sağlıklı olduğu gösterilen boyut ve yoğunluktan kaynaklanmaktadır.

ketojenik diyet, ketojenik diyet yan etkileri, Safra kesesi taşı Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler ketojenik diyet ketojenik diyet yan etkileri Safra kesesi tas i ketorejim

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler Safra kesesi tas i ketorejim

Keto ve safra kesesi taşları üzerine yapılmış az sayıdaki çalışmalara göre çoğu insanda iyileştirilmiş veya geliştirilmiş safra kesesi taşı problemi vardır. Tek dezavantajı, birçok kişinin düşük karbonhidrat diyetine başladıklarında rahatsızlıklarının artmasıdır. Eğer buna devam edilirse, büyük bir gelişme olduğu fark edilir. Safra kesesi ile ilgili yaygın sorulan sorulardan bir diğeri ise “Eğer safra kesemi aldırdıysam, Keto diyetine başlayabilir miyim?”. Cevabı “Evet”.

Bu sisteme alışmak için bazı zamanlarda yağ alımınızı kademeli olarak arttırabilirsiniz. 

Hazımsızlık

ketojenik diyet, ketojenik diyet yan etkileri, Hazımsızlık Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler Hazimsizlik ketorejim

Genel olarak bahsedecek olursak, Keto’ya geçiş sürecinde mide ekşimesi ve hazımsızlık problemlerinden kurtulabilirsiniz. Bazı insanların Keto’ya başladıklarında nöbetlerinde artış gördüklerini unutmamak gerekir.

Eğer problem yaşıyorsanız, en iyi çözüm yağ alımınızı sınırlandırmak olacaktır. İki haftalık bir süre boyunca günlük olarak sahip olduğunuz yağ alımını kademeli olarak azaltabilirsiniz.

Ketojenik Döküntü

ketojenik diyet, ketojenik diyet yan etkileri,Ketojenik döküntü Keto Diyetinde Az Görülen Yan Etkiler Ketojenik do ku ntu  ketorejim

İnsanların Keto diyetine başladıklarında kaşıntıyla karşılaşmalarının arkasında gerçek bir bilimsel açıklama yoktur. Sadece insanların bu konuyla ilgili yazdıkları bazı deneyimler var ve ben de bu yazıyı okuduklarımdan yola çıkarak yazıyorum.

Keto Diyetin Az Görülen Yan Etkileri

Anektod olarak, bu durum ter olarak salgılanan asetonun vücudu tahriş etmesinden kaynaklanabilir (kötü nefes almanızın nedeni de bu olabilir).

Vücudunuzdaki terleri almak veya emmek için uygun kıyafet seçeneklerine bakabilirsiniz. Ayrıca terlemenize neden olan aktivitelerden sonra duş alabilirsiniz.

Eğer daha fazla probleme neden olan konular olursa, karbonhidrat alımınızı yükseltmeyi ve egzersiz planınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

21 Günlük Meydan okuma, günlük Keto yiyeceklerini yemek katılın ve nasıl kilo verdiğinizi görün, sağlığınızı iyileştirin ve her zamankinden daha fazla enerji hissedin. Şimdi Katıl

Deneyiminizi Facebook sayfamızda ya da Instagram hesabımızda bizimle paylaşın